ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

نگارستان

اهرام ثلاثه مصر

عجایب و شگفتی های اهرام ثلاثه مصـر

 اهرام ثلاثه مصـر

عجایب هفتگانه جهان به هفت اثر برتر معماری و مجسمه سازی دوران باستان اطلاق می‌شود که محصول نبوغ و كوشش عالي نوع بشر است كه با صرف هزينه هاي سنگين و طي مدتهاي مديد ساخته شده و قربانيان فراواني داده است وهريك از آنها در زماني ساخته و پرداخته شده اند كه جز ابزارهاي ساده و بسيار ابتدائي، چيزي در دست هنرمندان ودانشمندان زمان نبوده است. 

اهرام مصر 

باغ های معلق بابل 

برج دریایی اسکندریه 

مجسمه رودس 

مجسمه زئوس 

معبد دیان 

مقبره موزول

اهرام مصـر

 اهرام ثلاثه مصـر

اهرام مصـر، از جمله عجايب خلق شده توسط بشر و يكي از پر رمز و رازترين بناهاي ساخته شده در كره‌ زمين هستند. نظرات ضد و نقيض در مورد فلسفه‌ ساخت اين اهرام و اينكه چه كساني آن را ساخته‌اند، وجود دارد. اما قدر مسلم آنكه اين بناها، نكات جالب و شگفت انگيز بسيار دارد و حیرت همگان را از این عجیب ترین ساخته دست بشر، بر انگیخته است.

باستان شناسان، قدمت اهرام را در حدود 5000 سال تخمین می زنند که یکی از دلایل این تخمین، وجود نام فرعون و همزمانی تمامی فراعنه با دوره پیامبری حضرت موسی است. هرم در انگلیسی، Pyramid نامیده می شود که لغتی با ریشه یونانی است که به معنی آتشی در میانه است. این شبه جمله نمادی است از نیروی عظیم الهی موجود در قلب که به آن نقطه ای در قلب یا بذر جاودان نیز می گویند.

 ابعاد بزرگترین هرم

ارتفاع:          280 رویال کوبیت برابر با  138.8 متر(146.6 متر قبل از خرابی)

هرضلع:        440 رویال کوبیت برابر با 230 متر

وزن تخمینی:   5.9 میلیون تن

 (Royal Cubits: واحد سنجش طول در آن زمان که معادل 0/524 متر است)

اهرام ثلاثه مصر

با این دیدگاه میتوان به مواردی ارزشمند در بحث هرم دست یافت. هرم دارای ابعاد مشخصی در تمامی جهات است از قاعده تا طول اضلاع و ارتفاع که این ابعاد از قانون خاصی بر اساس نسبت الهی 1.618 تبعیت می کنند که به آن عدد فی می گویند. اگر هرمی مطابق شکل زیر و رعایت نسبت الهی ساخته شود خاصیت بسیار جالبی پیدا می کند و آنهم تجمع حجم بسیار بالای انرژی در نقطه ای مشخص از هرم است. از این طریق انجام مدیتیشن ها و تمرکزها و همچنین دریافت انرژی مضاعف برای انجام کارهای خاص یا فراحسی بسیار آسانتر و نتیجه بخش تر است.

ساخت اهرام مهمترین و اصلی ترین سازندگی دوره دودمان چهارم سلطنت مصـر باستان را تشکیل می دهد، این معماری بدیع، خود موجب تحولی شگرف گردید و تمدن و فرهنگ فراعنه به یک شکوفایی بی نظیر دست یافت، به گونه ای که مشعل هدایتی برای صنعتگران مصـری برای یک دوره سه هزار ساله بعدی شد. اهرام مصـر نمایانگر اوج دستاوردهای فنی، معماری، طراحی و تزیینات است که تنها در سایه یک سازماندهی منظم، استادکارانی بی نظیر و هنرمندانی با انگیزه های قوی و مهم تر از همه امنیت کافی و ثروتی کلان امکان پذیر بود. دوره دودمان چهارم پادشاهی، اندکی افزون بر یک سده دوام آورد (2498-2613 ق.م) و شش پادشاه از این دودمان بر مصـر فرمانروایی کردند. هرم غول پيكر مصـر از قديمي ترين عجايب هفتگانه است که البته اين تنها بنايي است كه در ميان عجايب هفتگانه تا به امروز باقي مانده است. زماني كه اين هرم ساخته شد بلندترين ساختمان جهان در آن زمان محسوب مي شدواين رتبه را تا 4000 سال حفظ كرد.

مصـریان باستان به استناد شواهد تاریخی، اهرام  را  به این دلیل می ساختند تا زمانی که فرعون و ملکه یا شهبانوی آنها می میرند، آنها را به نحوه و شمایل گوناگونی در دل این اهرام، به خاک بسپرند. در حدود 2630 سال قبل از ميلاد، فرعون جوزر، تصميم گرفت تا اولين هرم غول پيكر را به عنوان مقبره خود بنا كند. معمار و مغز متفكر طراحي اين مقبره غول پيكر، راهب و مجسمه ساز معروفي بنام ايم هوتپ (Imhotep) بود.

اهرام ثلاثه مصر

 مكان اين مقبره در 10 مايلي شهر فينكس در محله ساكارا و 61 متر بالاتر از شن هاي روان صحرا در كنار رود نيل تعيين و كار نقشه برداري، احداث كانال هاي آب و حمل سنگ هاي آهكي و گرانيت در فاصله 900 كيلومتري از معادن آغاز شد. در آن زمان اكثر جمعيت كشور كه به 2/1 ميليون نفر مي رسيد، جهت ساخت اين مقبره بسيج شد. پس از تاييد و تعيين مختصات جغرافيايي اين مكان و انجام مراسم مذهبي- سنتي قرباني كردن، كار خاك برداري آغاز شد. اين اولين و عظيم ترين ساختماني بود كه بشر توانسته بود آن را بنا كند. هرم به صورت شش پله اي ساخته شد. مصـريان اعتقاد داشتند روح فرعون به وسيله اين پله ها به آسمان رفته و به خدا مي پيوندد. يك راه اصلي براي وارد شدن به آن و13 در مجازي براي بازگشت ساخته شد. در اين زمان زبان نوشتاري خاصي براي ثبت موضوعات، سوابق، موارد اداري، نقشه ها، شماره گذاري و مشخصات مكان نصب سنگ ها و نظاير آن ابداع شد كه براي نوشتن تاريخ و موضوعات اجتماعي معمول به كار مي رفت.

تا به امروز در حدود هشتاد هرم  از اهرام مصـر باستان شناخته شده است، اهرام مصـر از سه هرم بزرگ تشكيل شده است که مربوط به دوره سلطنت قدیم می باشند.وقتي ما اهرام مصـر را از نزديك مي بينيم هرم وسطي از همه بزرگتر به نظر مي رسد ولي اين اشتباه است زيرا كه هرم وسط چون روي زمين مرتفع تري بنا شده است بزرگ تر به نظر مي رسد.ولي در اصل هرم خفو كه سمت چپ هرم وسط قراردارد از همه بزرگتر است .

هر کدام از این اهرام ها در کنار خود يک مرده شورخانه دارد و توسط يك راهروي سربسته به رودخانه نيل متصل میشود. اين راهرو با چندين قسمت مختلف شامل معبد ساحلي، راهروي سربسته، معبد مردگان، اهرام جانبي، پرستشگاه، مقبره کشتیهای حامل جسد فرعون و اسکله پهلوگرفتن كشتي هاي حامل جسد فرعون جهت انتقال به مقبره اصلي در ارتباط  است.

هرم بزرگ يکی از هنرهای بزرگ اين زمان است برای هزاران سال تا زمان معماری مدرن، جزو بلندترين ساختمان دنيا بود. چهار سطح اين هرم به چهار جهت اصلی اشاره ميکند و هر سطح دارای  230.4 متر است  که به زاويه 51 درجه و 52 دقيقه به بالا رفته است و تا ارتفاع 147 متر بوده ولی در حال حاضر 138 متر است. این هرم بزرگ که در عهد فرعون خوفو ساخته شده، هرم خوفو نام دارد و در کنار این هرم، دو هرم دیگر وجود دارد که یکی به کفرن جانشین خئوپس و دیگری به مایکونیوس جانشین کفرن تعلق دارد که به این سه هرم، اهرام ثلاثه می گویند. شش هرم کوچک دیگر که ظاهراً برای زنان و دختران آنها ساخته شده است، در جوار اهرام ثلاثه، مجتمع اهرام را به وجود آورده اند. در کنار این اهرام شگفت انگیز، مجسمه بزرگی وجود دارد به نام مجمسه ابوالهل که نگهبان اهرام مصـر بوده است.

اهرام ثلاثه مصر

نظریه های چگونگی ساخت هرم ها

 • بعضی ها  فکر ميکنند که هرم Khufu توسط برده ها ساخته شده است، ولی نظریه دیگری سازندگان هرم را صدها هزار نفر کشاورزانی عنوان کرده است که سه الی پنج ماه سال را در حد فاصل ماههای تیر تا آبان، همزمان با طغيان رود نیل که کشاورزی را غير ممکن ميکرد، به کار ساختمان میپرداختند و برای آن دستمزد میگرفتند.
 • هزاران بنا، مساح، سنگتراش، نجار، ملات ساز و سر كارگر از جمله افرادي بودند كه در ساخت اين بنا شركت داشتند. سنگ هايي كه دراين هرم به كار رفته است حدود 2300000 قطعه میباشد  که هرکدام  به طور متوسط 2.5 تن وزن دارند و حتی برخی از آن ها تا 16 تن وزن دارند. در عین حال از خود كشور مصـر گرفته نشده اند و طبق نظر بعضي از كارشناسان و باستان شناسان، سنگ ها به مدت ده سال توسط كارگران حمل ميشده است و بعد از ده سال، تازه به محل بناي اهرام مصـر آورده شدند. هنوز هيچ كس نمي داند كه اين سنگ ها متعلق به چه كشوري است و يا مهندس يا معمار اهرام مصـر چه كسي بوده است و از چه شيوه اي استفاده شده است.
 • سنگ هاي بريده شده پس از شماره گذاري توسط سورتمه هايي كه بر روي الوارهاي موازي، شبيه تراورس هاي زير راه آهن حركت مي كردند به سمت مكان ساختن هرم حمل مي شدند. آنان براي روانكاري سورتمه ها بر روي تراورس ها از آب، خاك نرم و روغن استفاده مي كردند.
 • طغیان رود  نیل نیز در حمل و نقل سنگهای بنا  کمک شایانی میکرد.
 • یكی دیگر از طرقی كه احتمال دارد مصـریان باستان، سنگ های غول پیكر را حمل می كردند شیوه  غلطاندن و بلند كردن است.
 • یک نظریه می گوید مصـریان برای حمل این سنگ ها دور هم جمع می شدند و با نیروی خود و به وسیله  اهرم  این سنگها را می غلطاندند.
 • نظریه دیگری وجود دارد كه این سنگ ها را با استفاده از سطوح شیبدار ماسه ای به بالای هرم ها می بردند.
 • عده ای از باستان شناسان عقیده دارند كه مصـریان از داروهای نیروزای قوی استفاده می كردند و به وسیله آنها این سنگ ها را به بالا می بردند.

در اكتشافات جديد بر روي اين آثار، حدود 600 مقبره ديگر از كارگران نزديك هرم خئوپس كشف شد. مطالعه بر روي اسكلت اين افراد، ضايعات بسياري در ستون فقرات آنها، بريدگي انگشتان دست و پا و نقص عضوهاي شديدتري را كه به واسطه حمل سنگ هاي سنگين در آنها پديد آورده بود، نشان مي داد. بيشتر ابزارهاي اندازه گيري آن زمان مسي يا سنگي و داراي دسته چوبي بودند. ابزارهاي اندازه گيري نيز شامل تراز، شاقول و امثال آن مي شد.

پس از پايان كار و نصب آخرين سنگ بر بام هرم، مراسم مذهبي و قرباني كردن حيوانات انجام و خاكريزهاي بالاي هرم تا9 متر برداشته مي شد. با استقرار داربست، كار اتمام و مسطح كردن و صيقل دادن سطح خارجي هرم به وسيله سنگ تراشان انجام می شد. اين عمليات تا پايين سطح هرم ادامه پيدا مي كرد.

خاکسپاری فرعون

زماني كه فرعون درسال2هزار و439 قبل از ميلاد مُرد، كارگران هنوز مشغول فرش كردن كف معبد با سنگ هاي مرمرين سفيد بودند. جسد فرعون سوار بر زورق شاهي شد. ملكه و پسرفرعون سوار بر زروق ديگري در اين مراسم حضور داشتند. پس از ورود به اسكله معبد ساحلي اجزاي كشتي از همديگر جدا و در حفره ششم هرم دفن شد. قبل از دفن جسد فرعون، آن را به محلي در نزديكي رودخانه نيل برده و مايعي به مغز وي تزريق كردند. سپس به وسيله چنگك از سوراخ هاي بيني آن را خارج و بعد كبد، شش ها، معده و روده هايش را از شكافي در قسمت چپ بدنش در آورده و هر عضو را جداگانه موميايي و در كوزه هاي مخصوصي قرار دادند. بدين ترتيب فقط قلب در داخل بدن ماند. پس از كاربرد روغن ها و مواد متعدد ديگر و خشك نمودن جسد، آن را با رشته هاي پارچه اي پيچيدند، كه در حين اين كار و پس از هر بار پيچيدن طلسم مقدسي از طلا و جواهرات را ميان آن مي گذاشتند. بعد از آن كل جسد را آغشته به صمغ كردند. اين عمليات بر روي سه تخت سنگي يك تكه به مدت45 روز انجام شد. پس از انجام عمليات موميايي، مراسم مذهبي انجام و جسد را با تابوت به آرامگاه اصلي برده و در تابوت سنگي خود قرار دادند و آن را با در سنگي اش پوشانيدند. كوزه هاي حامل اعضاي بدن فرعون را در جعبه هاي چوبي قرار داده و آن را پايين تابوت سنگي گذاشتند. هم چنين در دو انبار وسايل شخصي، خوراك، پوشاك، زينت آلات، اسلحه و حتي وسايل سرگرم كننده نيز براي فرعون انباشتند. پس از اجراي مراسم مذهبي، كاهنان محل را ترك و با بستن درب هاي ورودي راه پشت سر مسدود و غير قابل ورود شد. جسد فرعون در ميان بيش از دو ميليون قطعه سنگ مدفون شد.

اهرام ثلاثه مصر

اهرام مصـر یا مقبره مرگ و نفرین؟

كاهنان دربار فراعنه در تمدن مصـر باستان، در زمره مرموزترين شخصيت‏هاى تاريخ به شمار می روند تا جايى که هوش و فراست اين دولت مردان در سايه تمدن مصـر، تنها به دايره نفوذ انكارناپذير آنان در ساختار حكومت فراعنه ختم نمی شود. بلكه با تسلط آنان بر برخى از علوم مانند فيزيك و شيمى، با استفاده از نوع معمارى و مواد مهلك و سمى، مقبره فراعنه را به مرگبارترين مكان‏ها براى هر فرد متجاوز به قبر فراعنه تبديل میكردند. تا جايیكه هرفرد راه يافته به گنجينه‏ هاى مدفون در مقابر، اگر از تله‏ هاى گوناگون چون فروريختن سقف و... عبور كند، گرفتار قارچ‏هاى سمى میشود كه در فضايى بسته انتظار هر راهزنى را میكشد. تبحر معماران مصـر باستان در مهندسى اهرام تا بدان جا بود که روی كتيبه‏ ای که بر سردر مقابر نقش بسته بود به پيدا كنندگان مقبره چنين اعلام خطر شده بود :

  هركسى كه آرامش فرعون را بر هم زند، عفريت مرگ بال‏هاى خود را بر او خواهد كوفت 

اتفاقا در حدود 30 مرگ مرموز محققان و جستجوگران مقابر فراعنه، تشخیص پزشکان، عمدتا نارسایی قلبی عنوان میشد و نظرات دیگری مانند فرضیه نفرین فراعنه نیز جایگاه خود را داشت. تا اینکه در تاريخ سوم نوامبر 1962 میلادی، يك پروفسور پزشكى و زيست‏ شناسى دانشگاه قاهره بعد از مطالعه تمام نظريه‏ ها و طرح نظريه داريواكتيويته و همین طور مسموميت محيط مقبره فرعون به علت بسته بودن كامل، خود را براى اعلام نظريه جنجال‏ آفرين نفرين فراعنه آماده میكرد.

پرفسور عزالدين طاها، اين حقه اسرارآميز را شكسته بود. روزنامه‏ نگاران سراسر جهان به سالن كنفرانس هجوم آوردند و پروفسور رشته كلام را به دست گرفت. چندین سال است كه من تعداد فراوانى از باستان شناسان و كاركنان موزه ‏ها را مورد معاينه قرار میدهم. در تمام موارد مشاهده كرده‏ ام كه در بدن مريض‏هاى من، ويروسى وجود دارد كه موجب تورم مجارى تنفسى شده و تب‏هاى بسيار شديدى را موجب میشود. لذا توانسته‏ ام در انستيتوى ميكروب‏شناسى دانشگاه قاهره، يك سلسله ويروس‏هاى خطرناكى را كه موجب ناخوشیهاى گوناگون است و بين آنها ويروس آسپرژينوس‏نيژر7 نيز بود، مشخص كنم. اين ويروس میتواند به طور غيرعادى در درون موميائیها، در مقابر و اهرام، حدود حداقل سه تا چهارهزار سال زنده بماند.

پرفسور طاها چنين نتيجه گرفت که اين كشف، يك بار براى هميشه اين فكر خرافى را در هم میشكند كه جستجوگرانى كه در مقابر باستانى كار كرده ‏اند، بر اثر نفرين مرده باشند. توجيه مرگ اسفبار حدود سى نفر محقق، فقط از جهت علمى مقدور است و نظريه پرفسور طاها قابل نقض و رد نبود. چند روز بعد، پرفسورطاها  که در جاده بين قاهره و سوئز اتومبيل میراند، بدون هيچ دليلى به طرف چپ منحرف شد و پرفسور طاها و دو همكارش بى درنگ به قتل رسيدند که تشريح جسد پرفسور طاها نشان داد كه او نيز قربانى نارسايى قلبى شده است.

عجایب اهرام مصـر

 • اهرام مصـر از هر نظر چه از نظر معماري وموقعيت جغرافيايي در محل مناسبي قرار دارد.
 • هرم به گونه اي ساخته شده است كه به چهار جهت اصلي مشرف است.
 • خط مداري كه از روي جيزه مي گذرد دقيقا خشكي ها وآب هاي روي كره زمين را دقيقا نصف مي كند وهرم در چنين نقطه اي از نصف النهار ساخته شده است.
 • فاصله ي ميان مركز زمين تا هرم كاملا برابر است.
 • اندازه سطحي چهارجانبي هرم دقيقا برابراست با ارتفاع هرم.
 • نوك هرم بزرگ دقيقا شمال واطرافش نيز طول استوا را تمثيل مي نمايند.
 • اگر دو خط عمود بر هم از دو منتها اليه شرقي-غربي و شمالي-جنوبي زمين رسم كنيم، محل تلاقي آن دو در محل ساخت اهرام مصـر خواهد بود و ديگر اينكه ابعاد و اندازه‌هاي اهرام مصـر به لحاظ هندسي با بعضي فواصل و نسبت‌هاي نجومي متناسب است.
 • نکته بسیار قابل تامل دیگر، رابطه آن با ستارگان، صور فلکی و کهکشان راه شیری است. به راستی آنها چه می دانستند که ما هنوز نمی دانیم؟ تصویر زیر نشان میدهد که  به چه زیبایی صورت فلکی Orion بر روی اهرام نقش شده است.

اهرام ثلاثه مصر

 • اگر مقداری آب چند هفته در هرم قرار گیرد به آبی فعال به خواص عجیب تبدیل می گردد. برای مثال، اگر آب آلوده باشد بعد از این مدت، کاملاُ ضد عفونی می شود.
 • مواد غذایی فاسد شدنی از قبیل گوشت، شیر و تخم مرغ، در داخل اهرام مصـر ماهها و حتی گاهی سالها بدون هیچ گونه فسادی باقی خواهد ماند و خوردن آنها برای انسان خطری ندارد.
 • سطح زیر بنای هرم با دقتی باور نکردنی تسطیح شده است . به طوری که اختلاف سطح آن در سرتاسر زیر بنا از چند میلیمتر تجاوز نمی کند .برخی این اختلاف را ناشی از زمین لرزه ها و آتشفشانها و حرکات زمین می دانند.

 گوشه ای از عجایب داخل هرم

 • اگر گیاهی را به مدت پنج روز بدون آب داخل هرم نگهداری کنید، زمانی که گیاه را کاملاً تازه و شاداب است، از هرم خارج کنید  بلافاصله پژمرده میشود.
 • اگر بذر گوجه فرنگی داخل هرم کشت شود و سپس نشای آن در بیرون کاشته شود و محصول آن چند برابر بوته های مشابه می شود.
 • شیر که به سرعت فاسد می شود، بیش از یک هفته در هرم سالم و قابل استفاده باقی می ماند اما در غلظت آن تغییراتی حاصل می شود. این امر دو شرکت بزرگ ایتالیایی و فرانسوی را بر آن داشته است که پاکتهای مقوایی شیر را به صورت هرم به بازار عرضه کنند.
 • گوشت در داخل هرمهایی با ابعاد اهرام مصـر و یا متناسب با آنها، با وجود آنکه دوسوم از آب خود را از دست می دهد، هرگز فاسد نمی شود.
 • آزمایشهای مکرر نشان داده که تیغ صورت تراشی درداخل هرم تیز میشود ! چنان که حتی گاه تا 200 بار می توان از یک تیغ برای اصلاح صورت استفاده کرد.

 در تایید تاثیرات اعجاب انگیز هرمها

 •  ساخت ساختمانهای هرمی شکل برای هدفهای متفاوت در بعضی از کشورها.
 •  ساخت بیمارستان هایی هرمی شکل برای بهبود سریع تر بیماران روانی.
 •  ساخت کلیساهایی به شکل هرم  برای تمرکز معنویت بشر .
 •  ساخت اتاقهای هرمی در دانشگاهها برای استراحت، تمرکز اندیشه و فعالیت بهتر مغز.

اهرام ثلاثه مصر

محاسبات بسیار پیچیده ریاضی در سطح قاعده وهرم اعجاب برانگیز است. جالب اینجاست که از طریق هرم می توان شمال و جنوب مغناطیسی را یافت. تمامي اين محاسبات بيانگر آنست كه اهرام مصـر با اندازگيري هاي دقيق رياضي و نجومي همراه است كه نشان ميدهد در آن زمان مصـريان از نظر معماري بسيار پيشرفته بوده اند.