نگارستان

زیردریایی اتمی کلاس Sierra

زیر دریایی اتمی  945 Sierra class

زیر دریایی

زیردریائی ها بعنوان یک شناور پنهان و تاکتیکی، توانایی و حوزه عمل گسترده تری را به نیروهای نظامی یک کشور ایفا میکنند و هر کشور که دارای مرز دریایی است و یا دارای نیروی دریایی برون مرزی است  با پیشرفت تکنولوژی و دستیابی رقبا به امکانات بیشتر، خود را ملزم به پژوهش و طراحی تکنیکهای سری برای تکامل توانایی و تاثیر تسلیحات خود برای عقب نماندن از کارزار رقابت می بیند. به همین دلیل در جریان جنگ سرد، وزارت دفاع اتحاد جماهیر شوروی تصمیم گرفت تا طرحی را در سال 1972 برای توسعه و گسترش زیردریاییهای چند منظوره اتمی خود ایجاد کند.

در اصل طبق این طرح گران قیمت، آنها تصمیم گرفته بودند تا زیردریایی قدرتمندی با بدنه تیتانیوم بسازند تا فشاری برابر 70-72 کیلوگرم بر میلیمتر مربع را تحمل کند که 1.5 برابر زیردریاییهای قبلی نسل دوم بود. این عامل باعث میشد تا زیردریایی بتواند به عمق بیشتری در آب دست پیدا کند و پایداری و استقامت بیشتری در عمقهای بیشتر داشته باشد که دستیابی به عمق 700 متری بعنوان حداکثر عمق عملیاتی آنست و برای یک زیردریایی اتمی نظامی بی سابقه و کم نظیر می باشد و عمقی که از نظر تئوری به آن دست پیدا میکند، رقم نادر 900 متر است. گرچه استفاده از آلیاژ تیتانیوم بخش اصلی این طرح را تشکیل می داد ولی هزینه بالا و مسایل فنی موجب شد تا عملا تعداد کمی از این زیردریایی ساخته شود. اما این تنها مزیت این طرح نبود بلکه در طراحی این پروژه سرعت و برد پرتاب اژدر هم تا 1.5 برابر افزایش پیدا کرد و آمادگی بیشتری نیز برای شرایط جنگی داشت. 

این زیردریایی پایه گذار زیردریاییهای نسل سوم شوروی محسوب می شد و اولین زیردریایی مجهز به سیستم پرتاب اژدرTAST-71 و سیستم هامینگ active-passive hydroacoustic نیز بود. این زیردریایی دارای سیستم فرار اضطراری زیرآبی به صورت اتاقک است که میتواند تمام خدمه ان را به بیرون انتقال دهد. این زیردریایی در نوع خود بی نظیر است چون تنها زیردریایی است که بدنه آن از آلیاژ کامل تیتانیوم ساخته شده است و این امر به خاطر کم کردن انعکاس و خواص مغناطیسی ان را در اعماق آب دست نیافتنی میکند. از این زیردریایی کلا سه فروند شامل دو فروند sierra-2 و یک فروند sierra-1 ساخته شده که هم اکنون در حال خدمتند که جز در موارد جزئی فرقی ندارند.

مشخصات کامل

حداکثر وزن روی آب: 7200 تن

حداکثر وزن زیر آب: 10100 تن

حداکثر سرعت در روی آب: 18 گره

حداکثر سرعت در زیر آب: 35 گره

حداکثر عمق قابل تحمل عملیاتی: 700 متر

عمقی که منطقه خطرناک محسوب میشود: 790 متر

عمق منجر به غرق: 910 متر

طول: 112.7

عرض: 12.3

آبخور: 9.4

پرسنل: 61 نفر

استقامت: 4500 ساعت با حداکثر توان

استقامت با یک سوپلای: 50 روز

موتور: یک راکتور از نوع OK-650 به توان 190 مگاوات و قدرت 47000 اسب متصل به توربینهای بخار و یک پروانه 7 تیغه

تسلیحات

موشکها ی AS-15 Kent/SS-N-21 Sampson

موشکهای ضد کشتی P-100 Oniks/SS-N-22 Sunburn

راکتهای دارای هامینگ RPK-6 Vodopod/SS-N-16 Stallion

موشک ضد هوایی استرلا

4 مقر اژدر 650 میلیمتری مجهز به اژدرهای نوع

 SET-72 و  TEST-71M USET-80

راکتهای زیردریایی w/BA-111 Shkval

42 مبن دریایی در صورت حمل نکردن اژدر

تجهیزات الکترونیک

رادار سطحی Chiblis

سیستم ناوبری Medvyedista-945

سیستم مخابراتی ماهواره ا ی Molniya-M

سیستمهای مخابراتی زیرسطحی MGK-80

سیستم کنترل رزمی Vspletsk

سونار active/passive مدل MGK-503

سونار مین یاب MG-70

سیستم Bukhta ESM/ECM

سیستم شبیه ساز و اختلال ساز و پارازیت ساز مدل MG-74

سونار رهگیری MT-70

سیستم IFF مدل Nikhrom