نگارستان

تانک جنگی لئوپارد

تانک جنگی لئوپارد ملقب به پلنگ

 تانک جنگی لئوپارد ملقب به پلنگ - نگارستان

تانک جنگی لئوپارد ملقب به پلنگ ، یک تانک جنگی با توان و قدرت بالا و بسیار مقرون به صرفه بدلیل دارابودن کمترین امکانات وهزینه های نگهداری است که توانایی شلیک موثر و دقیق در حین حرکت را به رخ حریفان میکشد. لئوپارد ممکن است نسبت به آلودگی های هسته ایی میدان نبرد آسیب پذیر باشد اما لئوپارد یک وسیله جنگی  زرهی با کمترین امکانات وهزینه های نگهداری و دارای ویژگیها و مشخصات یک تانک دوزیست کامل است بطوری بر اساس نوع طراحی ، توانایی ماندن در آب های عمیق و یا سطوح سواحل یا رودخانه ها را داشته باشد. موتور جایگزین در چنین شرایطی توانایی تحمل زمانی به اندازه 30 دقیقه را دارد. از خصایص دیگر تانک لئوپارد توانایی شلیک موثر و دقیق در حین حرکت است که این عمل توسط یک ژیروسکوپ الکترونیکی / هیدرولیکی تثبیت کننده توپ انجام میشود. به اضافه اینکه لئوپارد  با دو مخزن نارنجک دشارژ کننده دود روی برجک متناسب شده است.

تانک جنگی لئوپارد 1

اولین نسل تانک لئوپارد ، در سال 1963 با نام لئوپارد 1 توسط   Krauss-Maffei برای وزارت دفاع آلمان طراحی و پا به عرصه نبردها گذاشت که بدلیل دارا بودن قابلیتهای منحصربفرد ، بیش از 6000 دستگاه از این تانک به  9 کشور های عضو ناتو صادر شد. کشور های دیگر نظیر بلژیک ، دانمارک ، آلمان ، یونان ، ایتالیا ، کانادا ، هلند ، نروژ ، ترکیه و استرالیا نیز دارنده این تانک هستند. تانک لئوپارد در دهه های  60  و 70  به یکی از تانک های موفق تبدیل شد . جنگ افزار اصلی  تانک یک توپ  105  میلیمتری بود و علاوه بر آن دو مسلسل MG-3 کالیبر  mm62/7   یکی به صورت موازی با توپ  و دیگری بر روی بر جک نصب گردیده بود.  این تانک هنوز  در ارتش بعضی از کشورها در حال خدمت می باشد.

مشخصات تانک جنگی لئوپارد 1

توان موتور 610 KW  یا  بیش از 820 اسب بخار
وزن تقریبی 42.4 تن
حداکثر سرعت 65 کیلومتر در ساعت
برد تقریبی 600 کیلومتر
تسلیحات توپ 105 میلیمتری ،مسلسل 7.62 میلیمتری
فاصله رزمی 2500 متر
خدمه 4 نفر (فرمانده،راننده،توپچی و اپراتور رادیو و بارگذار)
موتور موتور مولتی فول 10 سیلندر
طول 8.17 متر(توپ رو به جلو)،9.54 متر(توپ رو به عقب)
عرض 3.37
ارتفاع 2.62

تانک جنگی لئوپارد 2

در اواخر دهه 70 میلادی با آشکار شدن ضعف تانک های غربی مقابل تانکهای قدرتمند کشورهای پیمان ورشو که به تانک های  T72 و T64 مجهز بودند. طراحی یک تانک جدید و قدرتمندتر در آلمان غربی  شروع شد. تولید تانک جدید که لئوپارد  2  نام داشت در سال 1979  آغاز شد. تانک لئوپارد2 از لحاظ مشخصات فیزیکی بزرگتر از لئوپارد 1 و از لحاظ سیستم کنترل و ناوبری با آن بسیار متفاوت است.

تانک لئوپارد2 (پلنگ) تانکی است که توسط شرکت Krauss-Maffei در اوایل دهه ۱۹۷۰ برای ارتش آلمان غربی طراحی شد. این تانک برای اولین بار در سال ۱۹۷۹ وارد خدمت شد و نسبت به مدل قبلی خود یعنی تانک لئوپارد 1 ،  موفقیت‌های زیادی کسب کرد. مدل‌های مختلفی از این تانک در نیروهای مسلح آلمان و دوازده کشور اروپا دیگر و همچنین چندین کشور غیر اروپایی خدمت کرده‌است. بیش از ۳٬۴۸۰ تانک لئوپارد-۲ تولید شده‌است. اولین درگیری (مبارزه) این تانک به همراه ارتش آلمان در نبرد کوزوو بوده و همچنین به همراه نیروهای ایساف کانادایی و دانمارکی در افغانستان نیز به عملیات پرداخته‌است.

مشخصات تانک جنگی لئوپارد 2

نوع تانک جنگی
محصول آلمان غربی
تاریخچه خدمت خدمت از سال  ۱۹۷۹ تاکنون
جنگ‌ها جنگ کوزوو، جنگ افغانستان
طراح Krauss-Maffei
تاریخ طراحی دهه ۱۹۷۰
سازنده Krauss-Maffei Wegmann ، Maschinenbau Kiel
وزن ۶۲٫۳ تن
طول ۹٫۹۷ متر (توپ در جلو)
عرض ۳٫۷۵ متر
خدمه ۴
تسلیحات اولیه ۱۲۰mm×1 توپ بدون خان Rheinmetall L55
تسلیحات ثانویه ۲×۷٫۶۲mm مسلسل MG3A1 ، ۴٬۷۵۰ گلوله
سیستم انتقال قدرت Renk HSWL 354
سیستم تعلیق تعلیق چرخش-نوار
ظرفیت  سوخت ۱٬۲۰۰ لیتر
برد موثر ۵۵۰ کیلومتر (با مخزن داخلی)
سرعت ۷۲ کیلومتر بر ساعت
زره نسل ۳ کامپوزیت، شامل فولاد با سختی بالا، تنگستن و پرکننده‌های پلاستیکی و سرامیکی

بخشهای بدنه تانک

1- اتاقک راننده که در بخش جلو  قرار دارد .

2- بخش فرماندهی و کنترل که در وسط بدنه  قرار دارد

3- بخش موتور که در انتهای بدنه قرار دارد .

اتاقک راننده به سه عدد پریسکوپ مجهز است و سمت چپ  راننده فضای ذخیره سازی  مهمات است. یک دوربین نیز در انتهای تانک  نصب شده که تصاویر را بر روی یک نمایشگر تلویزیونی در اختیار راننده قرار می دهد تا بتواند در جهت عکس حرکت کند. برجک نیز در وسط تانک قرار دارد . نسل سوم  زره های مرکب بر روی تانک  نصب گردیده و زره های قسمت کنار و جلو که در معرض آتش دشمن قرار دارد به کمک قطعاتی تقویت گردیده است. این زره ها در نقش عایق های صوتی و حرارتی نیز برای  تانک عمل می نماید . پریسکوپ های  تانک قابلیت o360   گردش و امکانات  دید در شب دارد . جایگاه  توپچی  به یک مسافت باب لیزری  و آشکارساز مادون قرمز  و هدف یاب  حرارتی است. که از آنها برای ماموریت های ضد بالگرد نیز می توان اشاره کرد.

اتاقک خدمه به آشکار ساز انفجار و سیستم اطفاء حریق مجهز است. همچنین یک دیواره ضد حریق قسمت موتور را طوری از اتاقک جدا کرده تا در صورت انفجار یا آتش سوزی  موتور به خدمه آسیبی نرسد. سیستم تهویه مطبوع تانک  فضای مناسبی را برای  فعالیت خدمه مهیا کرده است.

تانک به سیستم ناوبری دوگانه ی  مکان یاب جهانی GPS  و ناوبری  خودکار مجهز است . سلاح اصلی تانک یک توپ  mm  120  بدون خان  L 44   است که در مدل A6   با یک توپ  mm  120  با نام  L 55  با طول  لوله ی بلندتر  تعویض گردیده . طول بلندتر لوله باعث  افزایش سرعت و قدرت نفوذ  گلوله شده است. این توپ  به سیستم فشنگ پران اتوماتیک مجهز است. قابل ذکر است که تانک معروف  M1A2  (آبرامز)  ایالات متحده  دقیقاً  از همین توپ استفاده می نماید و این توپ  در آمریکا تحت لیسانس آلمان تولید می شود. قدرت فوق العاده ی  توپ ، توان درگیری تانک با اهداف  پروازی  کم ارتفاع را به آن داده است و به این منظور از گلوله های ویژه ای که توسط ایالات متحده طراحی  گردیده استفاده  می نماید.

موتور دیزل MTUMB873   با توان  1500  اسب و یا  MTUMB883   با توان  1650  اسب قابلیت حرکت با سرعت  72  کیلومتر  بر ساعت را به تانک می دهد .

تانک لئوپارد  2  گونه های مختلفی دارد. مدل های A4 الی A1  بسیار به هم شبیه هستند ولی گونه های  A5  و  A6  با بقیه  متفاوتند. زره مدل  A5  مستحکم تر است و مدل  A6   که جدیدترین و پیشرفته ترین مدل می باشد . سیستم های حفاظت ضد مین، موتور کمکی و کنترل آتش دستلیک پیشرفته تری  مجهز است. تاکنون 3200  دستگاه  از این تانک تولید گردیده  و در اختیار ارتش  کشورهای اتریش ، دانمارک ، هلند ، نروژ ، سویس، سوئد و اسپانیا  قرار داده شده. مدل دیگری از تانک لئوپارد مدل  S  می باشد که در سال  2002  به ارتش سوئد تحویل گردید. این تانک به سیستم فرماندهی کنترل و یک زره  غیر عامل جدید مجهز می باشد.   تانک مدرنیزه شده ی لئوپارد یکی از  بهترین و پیشرفته ترین تانک های جهان از  لحاظ تحرک قدرت آتش و سیستم  دفاعی  می باشد. شاید تنها مشکل آن وزن  62  تنی آن است که حمل و نقل و نگهداری آن را مشکل می سازد ولی  این وزن  تاثیری بر قدرت  تحرک و مانورپذیری آن  نگذاشته است.

در سال  1998  تانک لئوپارد  2  مدل A5  توسط  مجری معتبر  military ordanance   به عنوان بهترین تانک رزمی  جهان  انتخاب گردید.  لازم به ذکر است که تانک  آبرامز امریکا  در رده   دوم و تانک  T90  روسها در رده هفتم قرار گرفت.

نگارستان