نگارستان

جنگنده سکون پرواز F-35 Lightning

جنگنده سکون پرواز F.35 Lightning

F.35 Lightning

جهان پس از جنگ جهانی دوم، شاهد ظهور جنگنده های پیشرفته و بمب افکن های هولناکی بوده است که در این میان در میان تسلیحات هوایی پیشرفته و مخوف نیروی هوایی آمریکا بعنوان برترین قدرت نظامی جهان می توان به جنگنده رهگیر F-14 Tomcat، جنگنده قدرتمند F-15 Eagle، جنگنده چابک و توانای F-16 Falcon، بمب افکن دوربرد و استراتژیک نیروی هوایی آمریکا بنام بمب افکن B-52، جنگنده پیشرفته F-18 Horent، جنگنده F-117 شاهین شب، جنگنده - بمب افکن فوق پیشرفته F-22 Raptor و بتازگی جنگنده F-35 Lightning که دارای قابلیت عمودپروازی بوده و نمادی از پیشرفتگی محض می باشد، اشاره کرد که به این اسکادران هولناک، باید بمب افکن B-2 Spirit را نیز افزود که با توان و قدرت خیره کننده اش، به تنهایی توازن قدرت نظامی را در جهان تغییر میدهد.

جنگنده سکون پرواز F-35

جنگنده f-35 جنگنده ایست چندماموریته که برای عملیات هوا به زمین بهینه سازی شده و ماموریت هوا به هوا، اصولاً ماموریت ثانویه آن به شمار می آید.جنگنده f-35 نتیجه برنامه JSF (جنگنده ضربتی دفاعی) وزارت دفاع آمریکا پنتاگون است که طالب ساخت جنگنده ای که هوا به زمین با استعداد در گیری هوایی نیز باشد . در خواست وجود چنین جنگنده ای در میان بسیاری از ارگانهای نظامی آمریکا که قابلیت انجام عملیات برای پشتیبانی هوایی انجام پرواز از روی ناو هواپیمابر و نیز امکان در گیری هوایی را داشته و امکان بهینه سازی آن برای آینده موجود و دارای قابلیت نابودی دقیق با هزینه ساخت کمتر باشد مطرح شده بود. در نتیجه با استفاده از فناوری های مشابه در ساخت F-22 Raptor این پرنده ساخته شد . جنگنده f-35 مجالی است برای استفاده دقیق و مشترک از سرمایه های موجود برای حصول بیشترین کارایی در صنعت ساخت جنگنده.

در مدیریت جنگهای نوین قرار است هرF-35 بتواند نقش دو جنگنده  F-18 Horent را به خوبی ایفا کند. مضافا به اینکه اساسا جت جنگنده f-35  برای مقابله و بی اثر کردن سامانه بسیار پیشرفته دفاع هوایی S300 روسی طراحی شده است. کما اینکه تمامی عملیات های شبیه سازی شده کامپیوتری انجام شده روی این جنگنده جدید موفقیت آمیز بوده و در تمامی این آزمایش ها جنگنده آذرخش F-35 توانسته است به راحتی سامانه S300 روسی را دور بزند.

F.35 Lightning

پس از رقابت شرکت های مختلف برای در یافت امتیاز ساخت این پرنده سر انجام شرکت لاکهید مارتین که پروزه سری X-35 را در دست انجام دارد و نیز مبتکر فناوری Life-FanSTOVL (توربوفنی که با نسبت کنار گذار زیاد تنهابه منظور افزایش نسبت برا به تراست به کار می رود- برای ساخت هواپیماهای عمود پرواز)و ممتاز بودن خود را در این فناوری در ساخت بوئینگ ثابت کرده توانست امتیاز ساخت این پرنده را به دست گیرد .Life-fan قدرت خود را از یک میله متصل به موتور اصلی تامین می کند این فناوری در حال حاضر باعث افزایش قدرت رقابت پذیری شرکت لاکهید مارتین شده است به طوری که تنها رقیب اصلی این شرکت یعنی DoD نتیجه گرفت که به دلیل دستیابی لاکهید مارتین به این فناوری مجبور به خروج از عرصه رقابت با این شرکت است. فناوری Life-Fan دارای اهمیت بسیار بالایی است، چرا که روشی مسلم برای افزایش بهره وزنی در تمام جنگنده ها می تواند محسوب شود.

لاکهید مارتین F-35 را برای نیروهای دریایی و هوایی ایلات متحده و همچنین نیروی هوایی بریتانیا به یک شکل طراحی کرده و تمامی سلاح های ان در داخل بدنه جای می گریرند تا کمترین بازتابش راداری را داشته باشد. تمامی نسخه های این جنگنده دارای محل نگه داری سلاح در داخل و طراحی بدنه یکسان وابسته به قواعد هندسی ونیز بالهای پهن همسان ونیز سکان های عمودی قابل قیاس از هم می باشند.سلاح ها در دو مخزن موازی جداگانه در کنار چرخ های عقب پرنده قرار گرفته اند .پوشش شفاف روی اتاق خلبان ورادار و سیستم صندلی پرتاب و سیستم تحتانی ونیز سیستم الکترونیکی هواپیما در تمامی نسخه های این جنگنده یکسان بوده و موتور ان بر پایه موتور F-119 ساخته شده است .

F.35 Lightning

سیستم هایی که قابلیت سوار شدن بر روی این جنگنده را دارند عبارتند از:

1- سیستم رادار اسکن الکترونیکی چند منظوره و پیش رفته Northrup Grumman

2- تجهیزات الکترنیکی والکترومغناطیسی پیشرفته راداری برای از کار انداختن رادار های دشمن و ایجاد فضای مغناطیسیSnader/Litton Amecon

3- سیستم نشانگر نوری - الکترونی لاکهید مارتین

4- سیستم هدفگیری حرارتی و نیز سیستم سنسور مادون قرمز درگیری های هوایی Northrup Grumman

5- سیستم دید پیشرفته بین المللی نصب شده بر روی کلاه خلبان helmet-mounted

انواع F-35 در نیروهای مختلف

نیروی هوایی آمریکا

نیروی هوایی آمریکا اولین نیرویی بود که در انتظار خرید بیش از 1763 فروند از جنگنده f-35 بود تا متمم جنگنده F-22 Raptor گردند و نیز با جنگنده بمب افکن F-16 Falcon  جایگزین شوند. همان طور که گفته شد جنگنده مجهز به سیستم نگهداری سلاح در داخل خود بوده و از یک سنسور مادون قرمز برای قفل کردن روی هدف ونیز یک ره گیر لیزری استفاده می کند .این تنها یکی از فناوری های ساده در ساخت این پرنده است .نیازی به کشیده شدن یا پرتاب برای پرواز ندارد (برخلاف جنگنده های موجود بر روی ناو های هواپیما بر )قدرت سازه ان نیز برای فرود با سرعت زیاد افزایش یافته و ترمزهای آن نیز تقویت شده.و هم زمان این پرنده مجبور خواهد بود استاندارد موجود F-16 Falcon را بهینه سازی کند. جایگزینی هواپیمای F-16 با هواپیماهای F-35، نیازمند کاهش کارایی هواپیمای F-16  خواهد بود که در حال حاضر اتفاق افتاده و آمریکا F-16 های کهنه خود را نوسازی و بفروش میرساند تا با F-35 جایگزین کند. در نهایت بدلیل سختی بدنه f-35 موجود در نیروی هوایی آمریکا به بیشتر از یک اصابت (شلیک توسط موشک ) برای نابودی آن نیاز است.

F.35 Lightning 

نیروی دریایی امریکا

نیاز به انجام عملیات در دریا و پرتاپ از روی ناو باعث ایجاد کمی تفاوت در این پرنده با نسخه موجود در نیروی هوایی شده است بزرگ شدن بالها و نیز بالا آمدن سکانهای عمودی باعث شده که این جنگنده توانایی برخاست با سرعت کم از روی یک ناو را بدست آورد. با کمی دقت مشاهده می کنیدکه نوع طراحی و شکل بدنه نیز به عنوان یک بال کمکی می تواند به برخاستن هواپیما کمک کند همچنین بالهای بزرگ نسخه موجود در نیروی دریایی باعث افزایش کارایی هواپیما در برد و کاهش مصرف سوخت نیز خواهد شد .برای ساپرت کردن فشار ناشی از فرود کوتاه به وسیله ترمزهای کابلی ونیز پرتاب سریع به وسیله کشنده موجود بر روی ناوهای هواپیمابر سازه داخلی هواپیمای متعلق به نیروی دریایی بشدت تقویت شده است. همچنین چرخ های پرنده نیز دارای کورس دراز و نیز قدرت تحمل بالا در هنگام نشست است. البته یک قلاب متوقف کننده نیز به ان اضافه شده است. درمقایسه با F-18 Horent، پرنده f-35 با سوخت داخلی دارای بردی دوبرابر بیشتر از F-18 است. همچنین طراحی بهینه ان باعث تامین نیاز کلیدی نیروی دریایی یعنی افزایش قابلیت مقاومت به هنگام استفاده در دریا و طولانی بودن عمر سازه گشته است .همچون نسخه موجود در نیروی هوایی امریکا نسخه موجود در نیروی دریایی امریکا نیز مجهز به مخزن تسلیحات داخلی و سنسورهای مادون قرمز به همراه ره گیر لیزری است .این جنگنده جدید توسط نیروی دریایی امریکا به همرا جنگنده F-18 Horent در نخستین روز حمله به صورت ترکیبی استفاده خواهد شد (در بسیاری از جنگ ها اولین روز حمله خود تعیین کننده برنده نبرد است) .نیروی دریایی امریکا قصد خرید 480 فروند از این پرنده را در نظر دارد.

F.35 Lightning

تفنگداران دریایی امریکا

بارزترین ویزگی نسخه موجود از F-35 در نیروهای تفنگ داران دریایی امکان برخاست سریع و فرود عمودی است (stovl) در این صورت نمی توان تسلیحات ان را در داخل هواپیما جاسازی کرد ولی می توان تسلیحاتی را در زیر بالها نصب کرد. این نسخه از پرنده نیازمند قابلیت کنترل بر روی تمامی محورهای موجود در هنگام پرواز است و نیز باید دارای یک طراحی برای ساپورت ضربه بحرانی به هنگام نشست بر روی زمین به صورت عمودی باشد همچنین باید قابلیت شناور بودن و متوقف بودن در هوا بدون حرکت نیز به آن افزوده گردد. تفنگداران دریایی امریکا از ترکیب این هواپیما با جنگنده های F-18 Horent و Av-8 هارییر (هواپیمای عمود پرواز) در نبردها بهره خواهند گرفت. نیروهای تفنگداران دریایی امریکا در نظر دارند تا تعداد 480 فروند از این هواپیما را در ارگان های خود به خدمت گیرند.

نیروهای دریایی و سلطنتی بریتانیا

این نسخه از هواپیما بسیار شبیه به نسخه ارائه شده به نیروی تفنگداران دریایی آمریکا است ارتش بریتانیا قصد خرید 60 فروند از این هواپیما را دارد .

F.35 Lightning

خصوصیات

نوع هواپیما: جنگنده بمب افکن

پیمانکاران: لاکهید مارتین و بوئینگ

خصوصیات: سیستم پرواز و فرود عادی، سیستم پرواز و فرود سریع، عمود پرواز

قیمت هر گونه: 28 میلیون دلار 35 میلیون دلار 38میلیون دلار

نوع موتور: baseline ساخت کمپانی Pratt&Whiteny بکارگرفته شده در F-119 و مشتق شده از موتورF-22 Raptor به همراه موتور یدکی ساخت General Electric

وزن غیر مسلح: 10000 کیلوگرم

وزن سوخت قابل حمل: 6800 کیلوگرم

بار قابل حمل: 6000 کیلوگرم

حداکثر وزن پرواز: 22600 کیلوگرم

طول: 13.71 متر

طول بال هواپیما: 10.97 متر 9.14 متر

شعاع عملیاتی: 600 مایل دریایی

تعداد خلبان: یک